80 let starý návod – jak být úspěšný, překonávat stres a pěstovat v sobě optimismus.

2. 05. 2017 8:33:58
Při úklidu stolu jsem našla starou brožuru, jejímž autorem je Dale Carnegie, americký učitel a psycholog, V dnešním příspěvku si dovolím některé z jeho tipů zasadit do vlastních prožitků a zkušeností.

1. Nekritizujte, neodsuzujte, nestěžujte si
Je těžká doba, všechno je pořád dražší i ceny nemovitostí rostou. Zase nám zvedli nájem, kolega je blbec, šéf ještě větší, ale změnit práci představuje riziko a odvahu. Možná by proto bylo lepší zeptat se, co můžeme my sami udělat proto, abysme neměli za kolegu blbce, vydělávali víc peněz nebo si koupili nemovitost výhodněji?

2. Poctivě a upřímně oceňujte druhé. Své uznání jim dejte najevo
Zlaté české ruce, takhle krásnou pergolu jsem už dlouho neviděla a nechce se mi věřit, že jste ji dělal sám? (poté, co mě osloví manželé, kteří chtějí, abych jim prodala dům ve Slivenci.)

3. Vzbuďte v druhých chuť daný úkol vykonat
Ta zahrada bude úžasná, až z ní odsraníme ty věci (bordel a polozbořený skleník). Uvidíte, že fotky budou vypadat líp a o váš dům bude větší zájem. (Přistavený valník je někdy lepší než homestaging)

4. Opravdově se zajímejte o druhé
Chvíli mi trvalo rozlišit Pikaču od Squirtla, ale co naplat, když moje sedmiletá dcera miluje Pokemony. A tak se snažím rozpoznat sem tam pár postaviček, kterých je několik stovek a pochopit jejich význam a pomalu se sunu z příčky “máma – vaří – prodává byty” na příčku “máma v tom jede se mnou”.

5. Usmívejte se
Úsměvem zlepšíme náladu sobě i našemu okolí. Usmívající se lidé působí důvěryhodněji a zlepšují svou produktivitu, motivuji se při návštěvách pošty, v obchodě a samozřejmě při setkání s klienty a na svých seminářích.

6. Pamatujte, že každému zní jeho vlastní jméno příjemně.
Pane Carnegie, promiňte, ale nesouhlasím. U nás v Čechách je to jinak. Je to velká alchymie. Tituly, křestní jména, příjmení, věk, společenský status i lokalita, to vše hraje roli. Osobně je mi trapné oslovovat cizí dospělé lidi křestním jménem jako v Americe, kde mi přišlo normální pozdravit padesátiletého učitele “Hello John”. I když takové „Pane Bedřichu, výhledy, tady máte kouzelné“ staršího pána v důchodovém věku neurazí.

7. Naslouchejte druhým. Nechte je, aby hovořili o sobě
Plazi jsou fakt zajímavá zvířata, kolik jste jich choval a nevyleze ještě od někud jeden? (při přejímce nemovitosti po skončení nájmu). A jak budete řešit ten pach kočičích čůránek? Někdy nezbývá než naslouchat...

8. Mluvte hlavně o tom, co zajímá druhé
Majitel přízemního bytu v pražských Nuslích mě při prohlídce své nemovitosti dvě hodiny nepustil ke slovu, nedovolil mi se vůbec na nic zeptat, namísto toho přednášel o technologických procesech při rekonstrukci bytu, rozdílech betonu, typech lepidla a odstínech obkladů. Když skončil, věděla jsem, že se už ptát nechci a popřála mu hodně štěstí.

9. Dejte druhému najevo, že si uvědomujete jeho osobní důležitost a dělejte to upřímně

10. Vyhýbejte se hádkám. Spor vyhraje ten, kdo se nepře.
Platí stoprocentně. A pokud se tak stane, nebrat si věci osobně, každý má někdy blbej den!

11. Ukažte druhým, že respektujete jejich názory.
Nesnáším realiťáky, pojišťováky, právníky, všichni jsou zloději, zase mě někdo chce okrást, svět je plnej šmejdů, umím si to prodat sám, atd. Pamatuji se, jak jsem několik týdnů hledala pro klienta investiční byt v lokalitě širšího centra Prahy. Když se objevil a já věděla přesně, že to je on (s ohledem na cenu, lokalitu, infrastrukturu, dispozice) mě vlastník schladil, že v inzerci jasně psal, že realitku nechce. Můj klient měl hotovost, já jeho plnou moc pro zastupování při koupi, jen neměl čas na komunikaci s majiteli, protože bydlí v Německu.

12. Jestliže se zmýlíte, uznejte svůj omyl rychle a ochotně.
Platí stoprocentně. Čím rychleji, tím líp! Je mi líto paní Lomanská, Váš byt neprodám za měsíc ale bude to trvat déle. V lokalitě se objevily typově podobné byty s cenou výrazně nižší. Buď počkáte nebo musíte zlevnit.

13. Když řešíte sporné situace, začínejte i končete přátelsky.
Nikdy totiž nevíme, kdy se zase nepotkáme.

14. Veďte druhé hned od počátku ke kladným odpovědím.
Krásná lokalita, unikátní nabídka (při prohlídce starého mlýna v okolí Radotína), jen ta džungle na pozemku tomu brání, kdy že se ji chystáte vysekat?

15. Nechte mluvit druhého.
Je zajímavé dělat si poznámky a za čas se k nim vracet. Nedávno mi jeden restaurátor vykládal dvě hodiny o vápenných omítkách a dávno zapomenutých postupech výstavby starých chalup, když se byl podívat na jedné coby zájemce. Sice ji nekoupil, byla pro něj moc malá, ale byl to úžasný výklad plný informací, které mi nakonec pomohly prodat ji jinému zájemci.

16. Přesvědčte druhého, že nápad vznikl v jeho hlavě.
Máte pravdu, v tomhle domě byste mohl provozovat i dílnu a třeba si i otevřít vlastní studio. Je skvělé, že uvažujete o úklidu té zahrady, půdy pane Bedřichu. Můžu to zajistitl. Na fotkách by to stejně působilo rušivě a ubíralo by vám to při prodeji body.

17. Snažte se upřímně dívat na věci očima druhého.
Po prohlídce a dvouhodinové konzultaci vlastník domu odpoví, víte, já si to zkusím prodat sám. S tím musí každý zprostředkovatel počítat. A ten férový by měl majitele dokonce informovat o tom, že tato alternativa je možná a co všechno obnáší. Nemám to lidem za zlé, v jejich očích vypadá provize zprostředkovatele jako vícenáklad, ale jen do chvíle, když zjistí, co to obnáší a že to sami neprodají a později se třeba vrátí.

18. Berte ohled na přání a představy druhého.
Váš dům, váš hrad a pokud si v něm uděláte třeba bordel, je mi to je jedno. Klient je můj pán a nic na tom nemění ani fakt, že chce vymlátit ta nádherná stará okna v domě a dát místo nich plasťáky. Budou se mu lépe umývat a dobře těsnit.

19. Probuďte v lidech touhu vyniknout.
Pochválit, povzbudit, namotivovat. Mám spoustu přátel a známých, kteří mají svá přání, ale bojí se je realizovat, protože nevěří, že by mohli uspět. Nosí v hlavách úplné scénáře toho, co by udělali, jak by to udělali, ale nedělají to. Někdy je to tím, že žijí v pesimistickém okolí, které je od toho odrazuje, zkusitě něco jiného nebo dělat věci jinak. A někdy je to určitě dobře, když si chce alkoholik otevřít hospodu...

20. Předpokládejte, že druzí jsou charakterní. Dovolávejte se jejich ušlechtilých pohnutek.
Učím se to, pane Carnegie. Raději dokončím ten úklid a budu nad tím přemýšlet.

Krásný jarní den,

Pavla Temrová

Autor: Pavla Temrová | úterý 2.5.2017 8:33 | karma článku: 28.84 | přečteno: 718x

Další články blogera

Pavla Temrová

Chraňme si vodu a hranice, už dnes mají cenu zlata

Vědci odhadují, že už okolo roku 2030 může být voda ve světě větším předmětem sporů než nerostné bohatství a energie. Jak pak bude vypadat příliv uprchlíků?

7.5.2018 v 9:35 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 65 | Diskuse

Pavla Temrová

Ceny bytů i nadále rostou, navzdory zvyšujícím se hypotékám počet zájemců neklesnul.

Prodat byt výhodně a rychle ale neznamená totéž a už vůbec to není snadné. Do hry vstupuje správné načasování, příprava nemovitosti na prodej a zajištění bezpečnosti celého prodejního procesu.

26.2.2018 v 8:51 | Karma článku: 12.17 | Přečteno: 226 | Diskuse

Pavla Temrová

Kupujete, prodáváte nemovitost? Dejte si pozor na předkupní práva

Od 1.1.2018 se vrátila do občanského zákoníku předkupní práva, můžeme se těšit na pořádnou "zábavu". P. práva zkomplikují nejčastěji prodej bytu s garážovým stáním (nebo sklepem), pokud nejsou součástí bytu nebo společných prostor

11.1.2018 v 11:44 | Karma článku: 19.05 | Přečteno: 827 | Diskuse

Pavla Temrová

Do futrálu si jednou vezmeme stejně jen sako a kalhoty, tak proč chceme pořád víc?

Právě skončily Vánoce. Pro někoho chvíle klidu, pro jiného hon za předměty, kterými je nutné obdarovat své blízké, přestože by ocenili dárky nehmotné – čas strávený s nimi.

27.12.2017 v 15:12 | Karma článku: 28.21 | Přečteno: 1296 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Irena Fuchsová

Zrušíme pošty, abychom mohli zvednout platy pošťákům

V úterý 15.1.2019 byl v MF DNES rozhovor s předsedou ČSSD a s ministrem vnitra, Janem Hamáčkem. Zaujalo mě, co říkal v tomto rozhovoru o poštách.

17.1.2019 v 18:42 | Karma článku: 8.72 | Přečteno: 101 | Diskuse

Radek Šostý

Už dost bylo Ruska, KSČ a politiky. Já hledám ženu!

Nechal bych už Jana Palacha v klidu odpočívat. Na chvilku si odpočinout od boje s komunisty. Já potřebuji novou ženu!

17.1.2019 v 16:54 | Karma článku: 24.34 | Přečteno: 437 | Diskuse

Jan Tichý

Stanou se země V4 ostrovem pozitivní deviace v Evropě?

Ve svém vánočním poselství Miloš Zeman pochválil činnost Visegrádské skupiny. Naopak předseda Pirátů Ivan Bartoš se k činnosti skupiny V4 staví negativně. Tak, pánové, jak tedy?

17.1.2019 v 16:35 | Karma článku: 23.23 | Přečteno: 462 |

Vladimír Kroupa

Když na ženský leze jaro…

Jaro je asi pro lidi to nejdramatičtější období, co se zkoušek trpělivosti na straně jedné a někdy marného boje o udržení obou nohou na zemi strany druhé, týká. Nemám jasno, která strana to má horší...

17.1.2019 v 15:08 | Karma článku: 14.50 | Přečteno: 481 | Diskuse

Marek Trizuljak

''Obětoval se pro lásku k svobodě'' - Palachův pomník v Římě

Čin Jana Palacha vzbudil v Itálii velký ohlas. Už koncem ledna 1969 byla vyhlášena sbírka na jeho pomník, z iniciativy italského deníku Il Tempo

17.1.2019 v 14:25 | Karma článku: 13.34 | Přečteno: 236 | Diskuse
Počet článků 71 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1714

Pavla Temrová je certifikovaná realitní makléřka a lektorka. Specializuje se na prodej bytů a rodinných domů v Praze. 

Nemovitostem se věnuje i v knize Realitní kuchařkaV letech 2005-2015 bylo její jméno spojeno s developerskou skupinou Finep. Profesní i osobní zkušenosti později vedly k založení vlastní realitní služby.

Najdete na iDNES.cz